Henrik Alexandersson

Feed Items

Title Publish date Imported
Aktuella nät-nyheter... Thu, 11/26/2020 - 16:35 Thu, 11/26/2020 - 21:44
Ett CO2-fritt Sverige kräver enorma mängder elektricitet Tue, 11/24/2020 - 00:34 Tue, 11/24/2020 - 00:50
Video: Datalagringen 2 - återuppståndelsen Sun, 11/22/2020 - 15:35 Sun, 11/22/2020 - 17:30
Jönssons lördagsvideo - om social ingenjörskonst Sat, 11/21/2020 - 12:52 Sat, 11/21/2020 - 16:20
Kärnkraftsvotering i riksdagen? Fri, 11/20/2020 - 23:35 Sat, 11/21/2020 - 03:44
Pandemin rör om i grytan Fri, 11/20/2020 - 13:25 Fri, 11/20/2020 - 15:20
Den post-demokratiska staten Thu, 11/19/2020 - 17:52 Thu, 11/19/2020 - 20:26
Det nya normala? Tue, 11/17/2020 - 01:36 Tue, 11/17/2020 - 05:36
Aktuella nätnyheter Sat, 11/14/2020 - 16:04 Sat, 11/14/2020 - 21:16
Jönssons lördagsvideo: Smitta, strategi & syndabockar Sat, 11/14/2020 - 12:43 Sat, 11/14/2020 - 15:06
Socialism i verkligheten Fri, 11/13/2020 - 13:37 Fri, 11/13/2020 - 14:54
När bilden av verkligheten är viktigare än verkligheten Fri, 11/13/2020 - 00:47 Fri, 11/13/2020 - 02:50
"Det allmännas bästa" som verktyg för social kontroll Wed, 11/11/2020 - 20:31 Wed, 11/11/2020 - 20:38
Striden om krypteringen står här och nu Wed, 11/11/2020 - 19:46 Wed, 11/11/2020 - 20:38
Marknaden är mer demokratisk än politiken Tue, 11/10/2020 - 12:44 Tue, 11/10/2020 - 14:10
Video: En digital järnridå? Mon, 11/09/2020 - 13:45 Mon, 11/09/2020 - 19:05
Även om Trump förlorar kommer han knappast att bli osynlig Sat, 11/07/2020 - 14:42 Sun, 11/08/2020 - 23:35
Jönssons lördagsvideo: Trump-hatet - Oförmågan att förstå sin samtid Sat, 11/07/2020 - 13:27 Sun, 11/08/2020 - 23:35
Vad är det för fel på folk? Fri, 11/06/2020 - 03:07 Sun, 11/08/2020 - 23:35
Den antagonistiska samtiden Wed, 11/04/2020 - 23:22 Sun, 11/08/2020 - 23:35
Eliten förstår fortfarande inte fenomenet Trump Wed, 11/04/2020 - 14:10 Sun, 11/08/2020 - 23:35
Corona-krisen stresstestar demokratin Tue, 11/03/2020 - 13:44 Sun, 11/08/2020 - 23:35
Vårt förhållande till verkligheten Sun, 11/01/2020 - 14:38 Sun, 11/08/2020 - 23:35
Jönssons lördagsvideo: Covid & välfärd - Opportunism och syndabockar Sat, 10/31/2020 - 15:24 Sun, 11/08/2020 - 23:35
Vi är alla systemets fångar Fri, 10/30/2020 - 12:56 Sun, 11/08/2020 - 23:35
Vill vi leva i ett ständigt undantagstillstånd? Thu, 10/29/2020 - 09:38 Sun, 11/08/2020 - 23:35
En socialistisk stat? Wed, 10/28/2020 - 11:54 Sun, 11/08/2020 - 23:35
Anarko-konservatism Tue, 10/27/2020 - 00:19 Sun, 11/08/2020 - 23:35
Politikens kreationister Sun, 10/25/2020 - 14:58 Sun, 11/08/2020 - 23:40
Jönssons lördagsvideo: Rektor Hamid och Sverige Sat, 10/24/2020 - 11:59 Sun, 11/08/2020 - 23:40
Godhetsindustrin Fri, 10/23/2020 - 03:11 Sun, 11/08/2020 - 23:40
Aktuella nyheter om internet och övervakning Wed, 10/21/2020 - 19:20 Sun, 11/08/2020 - 23:40
Den bräckliga svenska demokratin Tue, 10/20/2020 - 13:17 Sun, 11/08/2020 - 23:40
Video: FRA 2020 - ändamålsglidningen fullbordas Mon, 10/19/2020 - 11:38 Sun, 11/08/2020 - 23:40
Icke-aggreession - den politiska statens motsats Sun, 10/18/2020 - 16:32 Sun, 11/08/2020 - 23:40
Jönssons lördagsvideo: Vetenskap och polarisering Sat, 10/17/2020 - 11:14 Sun, 11/08/2020 - 23:40
Lita aldrig på den politiska makten Sat, 10/17/2020 - 00:39 Sun, 11/08/2020 - 23:40
Rektor Hamid och syndafallet Fri, 10/16/2020 - 19:24 Sun, 11/08/2020 - 23:40
Hur skall vi ha det med framtiden? Fri, 10/16/2020 - 12:16 Sun, 11/08/2020 - 23:40
Korruption på svenska Thu, 10/15/2020 - 12:34 Sun, 11/08/2020 - 23:40
Aktuella övervaknings- och nätnyheter... Wed, 10/14/2020 - 17:55 Sun, 11/08/2020 - 23:40
Allt är medias fel! Tue, 10/13/2020 - 12:31 Sun, 10/18/2020 - 12:30
Video: Samtyckesregeringen Sun, 10/11/2020 - 04:50 Sun, 10/18/2020 - 12:30
Jönssons lördagsvideo: Tjärna Ängar och hyper-realiteten Sat, 10/10/2020 - 12:33 Sun, 10/18/2020 - 12:30
Vad är ett rättvist skattesystem? Fri, 10/09/2020 - 12:56 Sun, 10/18/2020 - 12:30
Aktuella nät-nyheter... Thu, 10/08/2020 - 16:42 Sun, 10/18/2020 - 12:30
Socialism fungerar inte Wed, 10/07/2020 - 13:37 Sun, 10/18/2020 - 12:30
Var tror folk att pengar kommer ifrån? Tue, 10/06/2020 - 13:30 Sun, 10/18/2020 - 12:30
Ljud och bild: Några ord om frihet Sun, 10/04/2020 - 21:28 Sun, 10/18/2020 - 12:30
Jönssons lördagsvideo: Identitetspolitikens Frankensteins monster Sat, 10/03/2020 - 11:08 Sun, 10/18/2020 - 12:30