Henrik Alexandersson

Feed Items

Title Publish date Imported
Jönssons lördagsvideo: SVT:s vinklade siffror Sat, 04/10/2021 - 12:12 Sat, 04/10/2021 - 12:24
Lagförslag kan leda till att försvarsadvokater inte längre kan hålla motförhör med vittnen Fri, 04/09/2021 - 12:37 Fri, 04/09/2021 - 17:32
Aktuella nätnyheter Mon, 04/05/2021 - 16:40 Mon, 04/05/2021 - 18:58
Jönssons lördagsvideo: Liberalernas vägval Sat, 04/03/2021 - 10:52 Sat, 04/03/2021 - 16:22
När ingen styr kan ingen hållas ansvarig Fri, 04/02/2021 - 16:10 Fri, 04/02/2021 - 21:36
Socialismen blir inte bättre bara för att den införs med demokratiska medel Tue, 03/30/2021 - 11:52 Tue, 03/30/2021 - 17:56
Jönssons lördagsvideo: Dubbelmoral Sat, 03/27/2021 - 10:55 Sat, 03/27/2021 - 13:08
Skillnaden mellan bör och är Fri, 03/26/2021 - 14:47 Fri, 03/26/2021 - 18:16
Video: Rätten till privatliv och privat korrespondens Tue, 03/23/2021 - 11:59 Tue, 03/23/2021 - 14:32
Aktuella nätnyheter... Sun, 03/21/2021 - 12:58 Sun, 03/21/2021 - 18:18
Jönssons lördagsvideo: Smutskastning - är demokratin hotad? Sat, 03/20/2021 - 10:35 Sat, 03/20/2021 - 16:54
Tyranni utan en tyrann Wed, 03/17/2021 - 23:26 Thu, 03/18/2021 - 01:40
Jönssons lördagsvideo: Makt och kunskap Sat, 03/13/2021 - 10:42 Sat, 03/13/2021 - 14:16
Det behövs inga konspirationsteorier Thu, 03/11/2021 - 17:00 Thu, 03/11/2021 - 18:06
Aktuella nätnyheter... Wed, 03/10/2021 - 12:56 Wed, 03/10/2021 - 16:52
Video: Politik är problemet, inte lösningen Tue, 03/09/2021 - 11:04 Tue, 03/09/2021 - 15:36
Den som tystar andra hotar demokratins grunder Mon, 03/08/2021 - 22:02 Tue, 03/09/2021 - 03:00
Jönssons lördagsvideo: Maktens lögner Sat, 03/06/2021 - 10:42 Sat, 03/06/2021 - 12:00
Tyskland ger långsamt upp sin lockdown? Thu, 03/04/2021 - 13:54 Thu, 03/04/2021 - 16:02
Politik är ett uselt sätt att driva samhället framåt Wed, 03/03/2021 - 13:21 Wed, 03/03/2021 - 14:58
I Sossesverige finns bara plats för dem som tycker rätt Sun, 02/28/2021 - 12:42 Sun, 02/28/2021 - 13:20
Video: Länkskatten, Facebook, Australien, EU & Sverige Sun, 02/28/2021 - 08:00 Sun, 02/28/2021 - 13:22
Jönssons lördagsvideo: Yttrandefrihet - om styrning av medier och offentlighetsprincipen Sat, 02/27/2021 - 10:36 Sat, 02/27/2021 - 17:06
Aktuella nätnyheter... Thu, 02/25/2021 - 13:32 Thu, 02/25/2021 - 18:24
Jönssons lördagsvideo: Woke världsekonomi? Sat, 02/20/2021 - 11:20 Sat, 02/20/2021 - 15:34
Skall debatten gå ut på makt över andra - eller handla om sakfrågor? Wed, 02/17/2021 - 12:31 Wed, 02/17/2021 - 18:52
Aktuella nätnyheter... Sun, 02/14/2021 - 13:45 Sun, 02/14/2021 - 15:32
Jönssons lördagsvideo: Om kärnkraften Sat, 02/13/2021 - 10:42 Sat, 02/13/2021 - 12:28
Samtidigt, en kall torsdag i norr... Thu, 02/11/2021 - 12:59 Thu, 02/11/2021 - 19:40
Den stora kompromissen Wed, 02/10/2021 - 12:43 Wed, 02/10/2021 - 17:24
Informationssamhället stärker folkets makt Mon, 02/08/2021 - 13:14 Mon, 02/08/2021 - 16:52
Jönssons lördagsvideo: GameStop, WallStreetBets och samtiden Sat, 02/06/2021 - 13:47 Sat, 02/06/2021 - 18:06
Filmen som Morgan Johansson inte tipsade om Fri, 02/05/2021 - 15:56 Fri, 02/05/2021 - 21:28
Varningens ord från George Orwell Thu, 02/04/2021 - 15:38 Thu, 02/04/2021 - 17:46
Aktuella nätnyheter Wed, 02/03/2021 - 14:07 Wed, 02/03/2021 - 16:24
Socialdemokraterna tänjer på historien Mon, 02/01/2021 - 18:05 Mon, 02/01/2021 - 19:24
Byt regering innan det är för sent! Sun, 01/31/2021 - 14:57 Sun, 01/31/2021 - 18:08
Jönssons lördagsvideo: Om polarisering Sat, 01/30/2021 - 10:40 Sat, 01/30/2021 - 16:54
I vänsterns Sverige är alla lika fattiga Thu, 01/28/2021 - 15:27 Thu, 01/28/2021 - 20:48
Vi kan inte elektrifiera samhället utan el Wed, 01/27/2021 - 06:00 Wed, 01/27/2021 - 06:58
Vägen till en borgerlig regering börjar med transparens Tue, 01/26/2021 - 12:15 Tue, 01/26/2021 - 18:30
Aktuella nätnyheter... Sun, 01/24/2021 - 13:47 Sun, 01/24/2021 - 15:58
Störta regeringen! Sat, 01/23/2021 - 15:32 Sat, 01/23/2021 - 21:02
Jönssons lördagsvideo om pandemi-röran Sat, 01/23/2021 - 13:25 Sat, 01/23/2021 - 14:44
En liten video om yttrandefrihet Fri, 01/22/2021 - 16:45 Fri, 01/22/2021 - 19:52
Några tankar för vår alltmer uppskruvade samtid Thu, 01/21/2021 - 20:47 Fri, 01/22/2021 - 00:56
Vänstern har ingen aning om vad den vill Wed, 01/20/2021 - 14:30 Wed, 01/20/2021 - 17:36
Vår ömtåliga civilisation Tue, 01/19/2021 - 12:06 Tue, 01/19/2021 - 16:26
Därför kan du aldrig "vinna" en debatt Sat, 01/16/2021 - 12:26 Wed, 01/20/2021 - 11:20
Jönssons lördagsvideo: Yttrandefriheten och nätplattformarnas kris Sat, 01/16/2021 - 09:50 Sat, 01/16/2021 - 12:34