Henrik Alexandersson

Feed Items

Title Publish date Imported
Jönssons lördagsvideo om el-bidrags-bluffen Sat, 01/22/2022 - 10:47 Sat, 01/22/2022 - 15:54
Aktuella nät- och övervakningsfrågor Tue, 01/18/2022 - 15:14 Tue, 01/18/2022 - 20:34
Video: Jönsson om kärnkraft och Lundberg om internet Sat, 01/15/2022 - 10:22 Sat, 01/15/2022 - 16:08
Video: Massövervakningsstaten Tue, 01/11/2022 - 13:58 Tue, 01/11/2022 - 14:18
Lika utfall kräver total kontroll Mon, 01/10/2022 - 12:10 Mon, 01/10/2022 - 17:24
Jönssons lördagsvideo - om makt och lögner Sat, 01/08/2022 - 10:45 Sat, 01/08/2022 - 18:00
Jag blir så trött på SVT Thu, 01/06/2022 - 18:55 Fri, 01/07/2022 - 01:12
Pandemin stresstestar demokratin Mon, 01/03/2022 - 17:01 Mon, 01/03/2022 - 19:48
Helgens videofilmer: Jönsson x2, politik som religion, en dos stoicism och lite vetenskap Sat, 01/01/2022 - 12:16 Sat, 01/01/2022 - 15:30
Pandemin stresstestar demokratin Thu, 12/30/2021 - 11:24 Thu, 12/30/2021 - 12:50
Video: Kan Tyskland rädda internet? Sun, 12/26/2021 - 15:53 Sun, 12/26/2021 - 20:24
Jönssons julbetraktelse plus Pinker & Co om rationalitet, upplysning och utopier Sat, 12/25/2021 - 11:03 Sat, 12/25/2021 - 12:58
God Jul! Fri, 12/24/2021 - 10:34 Fri, 12/24/2021 - 11:50
Tigerpulver Wed, 12/22/2021 - 14:12 Wed, 12/22/2021 - 16:00
Jönssons lördagsvideo: Dubbelmoral - Brunsmetningsprivilegiets hyckleri Sat, 12/18/2021 - 09:58 Sat, 12/18/2021 - 11:42
Allt är Miljöpartiets fel! Fri, 12/17/2021 - 14:51 Fri, 12/17/2021 - 16:58
Politik fungerar inte Thu, 12/16/2021 - 15:37 Thu, 12/16/2021 - 16:08
Helg-video: Jönsson om skam & skuld, Pinker om fake news, Gillberg om vindkraft + lite torium Sat, 12/11/2021 - 14:58 Sat, 12/11/2021 - 17:00
Demokrati är bättre för klimatet än panik Thu, 12/09/2021 - 13:25 Thu, 12/09/2021 - 15:04
Aktuella nätnyheter Wed, 12/08/2021 - 13:50 Wed, 12/08/2021 - 14:04
Lördagsvideos: Jönsson om energifattigdom & AoI om hur media hotar vår frihet och vårt sunda förnuft Sat, 12/04/2021 - 17:10 Sat, 12/04/2021 - 21:38
Energiministern svamlar Wed, 12/01/2021 - 15:48 Wed, 12/01/2021 - 18:54
Vill vi ha jäviga ministrar? Tue, 11/30/2021 - 16:03 Tue, 11/30/2021 - 17:50
Big Media tar över Kulturdepartementet Tue, 11/30/2021 - 11:21 Tue, 11/30/2021 - 11:36
Krönika: Det politiska samtalet har brutit samman Mon, 11/29/2021 - 14:32 Mon, 11/29/2021 - 16:52
Så räddar ni Sverige i en knapptryckning Sat, 11/27/2021 - 10:42 Sat, 11/27/2021 - 14:56
Lördagsvideos: Jönsson, Funcke, Flam och lite kärnkraft Sat, 11/27/2021 - 10:18 Sat, 11/27/2021 - 14:56
Video: Säg nej till meddelandekontroll! Tue, 11/23/2021 - 10:29 Tue, 11/23/2021 - 11:04
Pandemin stresstestar vår demokrati Sun, 11/21/2021 - 15:37 Sun, 11/21/2021 - 21:40
Lördagsvideos: Jönsson om ansvar & Axess om elkrisen Sat, 11/20/2021 - 09:38 Sat, 11/20/2021 - 14:30
Aktuella nätnyheter Fri, 11/19/2021 - 11:20 Fri, 11/19/2021 - 13:06
Skall man tvingas rösta på Folkpartiet? Sat, 11/13/2021 - 13:45 Sat, 11/13/2021 - 16:54
Lördagsvideos: Jönsson om elkrisen och Stossel möter Peterson Sat, 11/13/2021 - 10:04 Sat, 11/13/2021 - 10:36
Video: Vilka är EU:s nya nätcensorer? Wed, 11/10/2021 - 10:00 Wed, 11/10/2021 - 12:48
Aktuella nätnyheter Mon, 11/08/2021 - 16:47 Mon, 11/08/2021 - 22:32
Jönssons lördagsvideo - om normkritik Sat, 11/06/2021 - 09:42 Sat, 11/06/2021 - 13:20
EU:s nya hot mot yttrandefriheten Mon, 11/01/2021 - 07:28 Mon, 11/01/2021 - 12:18
Lördagsvideos: Jönsson om gangster- och tystnadskultur + komiker mot Cancel Culture Sat, 10/30/2021 - 08:53 Sat, 10/30/2021 - 10:32
Vilka blir EU:s nya nätcensorer? Tue, 10/26/2021 - 12:49 Tue, 10/26/2021 - 17:26
Våra problem är konsekvensen av medvetet fattade politiska beslut Sat, 10/23/2021 - 14:33 Sat, 10/23/2021 - 19:26
Lördagsvideos: Jönsson om Public Service, The Philosophy of the Matrix & Friedman om en penna Sat, 10/23/2021 - 10:23 Sat, 10/23/2021 - 13:04
Nätcensur och uppladdningsfilter i veckans nätnyheter Wed, 10/20/2021 - 12:39 Wed, 10/20/2021 - 15:04
Det kommer aldrig att bli som förr igen Sun, 10/17/2021 - 16:17 Sun, 10/17/2021 - 17:24
Jönssons lördagsvideo: Blåbrunt språk - om makt och ord Sat, 10/16/2021 - 12:04 Sat, 10/16/2021 - 15:44
Per Bolund (MP) och de mänskliga rättigheterna Tue, 10/12/2021 - 15:25 Tue, 10/12/2021 - 16:38
Lördagsvideo: Jönsson om integrationens kostnad + några ord om EU Sat, 10/09/2021 - 10:51 Sat, 10/09/2021 - 12:16
Energikrisen är den förutsägbara konsekvensen av medvetet fattade beslut Thu, 10/07/2021 - 22:47 Fri, 10/08/2021 - 04:30
Video: Varning för nätcensur i EU:s nya Digital Services Act Mon, 10/04/2021 - 12:26 Mon, 10/04/2021 - 18:30
Lördagsvideos: Jönsson om bombens språk, AoI om en förslavad värld och Stossel vs. Facebook Sat, 10/02/2021 - 10:14 Sat, 10/02/2021 - 15:44
Vi måste sluta vara rädda Wed, 09/29/2021 - 10:18 Wed, 09/29/2021 - 12:02