Filosofiska rummet

Feed Items

Title Publish date Imported
De dödas styre – om beslut som påverkar kommande generationer Wed, 09/15/2021 - 10:33 Wed, 09/15/2021 - 16:32
Elizabeth Anderson och poängen med jämlikhet Fri, 09/10/2021 - 13:26 Fri, 09/10/2021 - 16:22
Kan vi lära av historien? Tue, 08/31/2021 - 10:38 Tue, 08/31/2021 - 20:50
Humor och det mellanmänskliga Tue, 08/24/2021 - 10:51 Tue, 08/24/2021 - 16:52
Jean-Paul Sartre och Simone de Beauvoir - existentialismens fixstjärnor Fri, 07/02/2021 - 10:07 Fri, 07/02/2021 - 14:04
David Hume - filosofernas favorit som lyfte känslornas betydelse Fri, 07/02/2021 - 10:06 Fri, 07/02/2021 - 14:04
Martha Nussbaum - om vredens destruktiva kraft Fri, 07/02/2021 - 10:05 Fri, 07/02/2021 - 14:04
Mary Wollstonecraft - 1700-talsfeministen som utmanade sin samtid Fri, 07/02/2021 - 10:04 Fri, 07/02/2021 - 14:04
Paul Virilio - om höghastighetssamhället Fri, 07/02/2021 - 10:03 Fri, 07/02/2021 - 14:04
Blaise Pascal - 1600-talsfilosofen vars aforismer förför och förbryllar Fri, 07/02/2021 - 10:02 Fri, 07/02/2021 - 14:04
Hannah Arendt - filosofen som myntade begreppet den banala onskan Fri, 07/02/2021 - 10:01 Fri, 07/02/2021 - 14:04
Robert Musil - författare till den stora idéromanen Mannen utan egenskaper. Fri, 07/02/2021 - 10:00 Fri, 07/02/2021 - 14:04
Sommarläsning: Tre böcker, tre läsare och många filosofiska tankar Tue, 06/22/2021 - 11:39 Tue, 06/22/2021 - 13:56
Vad är en medborgare? Wed, 06/09/2021 - 12:30 Wed, 06/09/2021 - 18:04
Hur stor är risken? Om att fatta rationella beslut Thu, 06/03/2021 - 11:08 Thu, 06/03/2021 - 14:12
Vilken makt ska vi ge experterna? Om balansen mellan expertstyre och demokrati Tue, 05/25/2021 - 12:00 Fri, 05/28/2021 - 18:56
Att göra eller icke göra. Om paus, passivitet och prokrastinering Thu, 05/20/2021 - 14:27 Thu, 05/20/2021 - 20:42
Att göra eller icke göra. Om paus, passivitet och prokrastinering Thu, 05/20/2021 - 14:02 Thu, 05/20/2021 - 20:42
Hur kan filosofin användas för att avgöra middagsmenyn? Thu, 05/13/2021 - 12:29 Thu, 05/13/2021 - 17:42
Rätten till ett gott liv Thu, 05/06/2021 - 10:42 Thu, 05/06/2021 - 15:00
Är könet kropp eller identitet? Wed, 04/28/2021 - 10:50 Wed, 04/28/2021 - 17:00
De döda och vi Fri, 04/23/2021 - 07:50 Fri, 04/23/2021 - 09:50
Behöver den mänskliga faktorn uppvärderas? Mon, 04/12/2021 - 13:13 Mon, 04/12/2021 - 21:04
Varför just två? Om det bästa antalet föräldrar till ett barn Fri, 04/09/2021 - 09:10 Fri, 04/09/2021 - 11:02
Vilket samhälle kräver Vårt enda liv? Ett samtal om Martin Hägglunds filosofi (Repris) Tue, 04/06/2021 - 10:30 Tue, 04/06/2021 - 13:42
Meritokrati – Om rättvisan i att bedömas efter förtjänst Wed, 03/24/2021 - 23:28 Thu, 03/25/2021 - 04:28
Hur mycket styr slumpen våra liv? Wed, 03/17/2021 - 10:10 Wed, 03/17/2021 - 19:22
Välgörenhet eller välfärd? Om filantropi och demokrati Wed, 03/10/2021 - 15:11 Wed, 03/10/2021 - 16:52
Har vi en samhällelig plikt att vaccinera oss mot covid19? Mon, 03/01/2021 - 16:00 Wed, 03/03/2021 - 14:58
Tradition eller utveckling: Om skäl för handling Thu, 02/25/2021 - 14:42 Thu, 02/25/2021 - 18:22
Representativitet - fler perspektiv eller splittring? Mon, 02/15/2021 - 13:40 Mon, 02/15/2021 - 19:22
Mening i den virtuella verkligheten Mon, 02/08/2021 - 14:25 Mon, 02/08/2021 - 23:36
Tid för nya utopier? Wed, 02/03/2021 - 15:32 Wed, 02/03/2021 - 16:22
John Rawls och "En teori om rättvisa" Wed, 02/03/2021 - 14:19 Wed, 02/03/2021 - 16:22
Vår inre rasist Thu, 01/28/2021 - 13:57 Fri, 01/29/2021 - 03:06
Finns det en gräns mellan människan och naturen? Tue, 01/19/2021 - 13:42 Tue, 01/19/2021 - 16:24
Rekommendation eller restriktion? Om frihet och paternalism i coronatider. Thu, 01/14/2021 - 14:55 Thu, 01/14/2021 - 16:24
Relationer i pandemins tid Mon, 01/04/2021 - 16:13 Mon, 01/04/2021 - 16:42
Plikt eller lust? Om varför vi gör saker Tue, 12/22/2020 - 11:17 Sat, 12/26/2020 - 13:38
Lättja - Om arbete, plikt och rätten att slå dank Tue, 12/22/2020 - 11:12 Sat, 12/26/2020 - 13:38
Rättvis omställning. Rättvis för vem? Mon, 12/21/2020 - 17:57 Sat, 12/26/2020 - 13:38
Filosofi 2020 Mon, 12/21/2020 - 12:13 Sat, 12/26/2020 - 13:38
Har Bertrand Russell något att säga oss idag? Mon, 12/07/2020 - 10:29 Sat, 12/26/2020 - 13:38
Transhumanismen – en möjlighet att optimera människan eller ett hot mot det mänskliga? Tue, 11/24/2020 - 14:30 Sat, 12/26/2020 - 13:38
Moralfilosofi - Är det ens lönt att försöka? Thu, 11/19/2020 - 22:14 Sat, 12/26/2020 - 13:38
Unga filosofer tar sig an en klassisk fråga: Relationen mellan tro och vetande Thu, 11/12/2020 - 14:50 Sat, 12/26/2020 - 13:38
Vad är ljus? Wed, 11/04/2020 - 20:04 Sat, 12/26/2020 - 13:38
Polariseringens näring och motgift Tue, 10/27/2020 - 16:08 Sat, 12/26/2020 - 13:38
Normkritik. Redskap för rättvisa eller tvingande dogm? Wed, 10/21/2020 - 15:50 Sat, 12/26/2020 - 13:38
Vilket samhälle kräver Vårt enda liv? Ett samtal om Martin Hägglunds filosofi Wed, 10/14/2020 - 15:50 Sat, 12/26/2020 - 13:38